Parsiyel Taşımacılık

 

Parsiyel Nakliye Hizmetleri Nasıl Alınır ?

Avrasya Türk Nakliye Firması olarak, İstanbul ve Tüm Şehirlerimizden sunduğu Parsiyel Taşımacılık hizmet türünü sizlere hem uygun hem de kaliteli bir biçimde sunmaktadır. Bu Taşıma Türü Lojistik sektörünün olmazsa olmaz nakliye türlerinden birisidir. Globalleşen bu dünyada istek ve talep durumuna bağlı olarak uluslararası taşımacılık gereksinimi had safhaya ulaşmıştır ve ülkemiz bulunduğu konum itibariyle dünyanın en önemli lojistik merkezlerinden bir tanesidir. Birçok zaman global dünyanın farklı bölgelerine milyonlarca ton yükün taşınması işlemi yapılmaktadır. Avrasya Türk Nakliye şirketimiz de bu doğrultuda senelerin tecrübesi ve birikimi ile ve aynı zamanda ,malzemenin bir bölgeden diğer bir bölgeye nakil edilmesi gereken her türlü yükünüz için çözüm sağlamaktadır.

Yıllardır sektörde en çok ihtiyaç duyulan ve tercih edilen nakliye türlerimizden birisi Parsiyel Yükleme olmaktadır ve parsiyel taşıma, sözcük anlamında parçalanmış veya tam (Bütün) olmayan anlamına gelen parsiyel kelimesinden gelmektedir. Taşıma sektörümüz bakımından değerlendirdiğimizde en basit ifade şekli ile Parsiyel Nakliyat, gidecek olduğu güzergahında yer alan diğer göndericilerin orta ve küçük ölçekli eşya ve mallarının birleştirilerek tek bir araçta taşınmasıdır.

Ülkemiz Asya, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika gibi çok farklı noktalara son derece yakın bir merkeze aittir. Bu sebeple tüm bu bölgelerden direkt ülkemize gelecek ya da ülkemizden buralara gidecek yüklerde ve transit olarak ülkemizden geçecek yüklerde yoğun bir taşıma süreci yaşanmaktadır. Yüzlerde değişik sektörlerden binlerce şirketimiz uluslararası ihracat ve ithalat işlemi yapmaktadır. Bu gibi durumlarda müşterilerimizin de nakliye firması ihtiyacı oluşmaktadır.

Nakliye alanında da her firmanın ihtiyacı aynı olmamaktadır. Genellikle tek olarak bir şirketin komple bir aracı dolduracak kadar yükü bulunmamakta, bu durumda da bütün bir aracı kiralamak son derece masraflı olmaktadır. Tam da bu noktada parsiyel çalışan nakliye firmaları devreye girmekte, aynı güzergaha gidecek, farklı müşterilerin yükleri tek bir araca yüklenerek alıcılarına ulaştırılmaktadır.

Parsiyel taşıma yapan firmalar sayesinde parça yükü olan firmalar büyük kolaylık elde etmektedir. Bu sayede uluslararası iş ortaklıkları geliştirmek için illa ki yüklü miktarda sipariş almaları ya da büyük hacimli ticaret yapmalarına gerek yoktur. Bu da ülkemizde uluslararası ticaretin çok daha fazla ivme kazanmasına katkı sağlamaktadır. Firmalar tek bir parça ürünlerini dahi dünyanın farklı noktalarındaki alıcılara satabilmekte ya da satın alıp kendilerine getirilmesini isteyebilmektedirler. Firmamız bu alanda müşterilerine büyük kolaylık sağlamakta, nakliyat sürecini baştan sona profesyonelce yöneterek en iyi sonuçlara ulaşmayı sağlamaktadır.

Parsiyel nakliye Avantajları

Bu Hizmet türü pek çok avantajı bir arada sunar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:

·         Parsiyel nakliye tam bir konteyneri veya tam bir vagonu doldurmayacak miktardaki malların farklı lokasyonlara taşınabilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece firmanın yükü bir aracı komple doldurmayacak kadar da olsa uluslararası ticaret yapabilmekte, alıcısına ulaştırabilmektedir.

·         Parsiyel nakliye Hizmeti Parsiyel Nakliyeciler açısından da avantaj olmakta, araçların boş gitmesi veya boş gelmesinin önüne geçilerek yetersiz yükle taşımacılık yapmanın önüne geçmekte, tasarruf sağlamaya yardımcı olmaktadır.

·         Parsiyel nakliye fiyatları hesaplanırken sadece yükün alanı ve ağırlığı ölçüsünde ücretlendirme yapılmaktadır. Bu sayede maliyet açısından büyük avantaj sağlamakta, en uygun fiyatlı taşıma türlerinden birisi olmaktadır.

·         Parsiyel nakliyede aynı araca farklı göndericilerin, farklı yükleri yüklenebilmektedir. Bu sayede çok sayıdaki yük farklı bölgelere çok rahat taşınabilmekte, uluslararası ticaretin çok daha canlı olmasına imkan vermektedir.

·         Parsiyel Nakliye zaman açısından da avantaj sağlamaktadır. Yurtdışı parsiyel nakliye firmaları yükleri depolarında toplamakta ve depolardan haftanın belli günleri araçlar yüklenerek çıkış yapmaktadır. Aynı güzergaha gidecek olan yükler aynı araca yüklendiğinden araç yola çıktıktan sonra başka yere uğramamakta, başka yerlerde durmamakta ve doğrudan teslimat noktalarına doğru hareket etmektedir. Bu da bekleme sürelerini minimuma indirmekte, çok daha hızlı yük taşımacılığına olanak vermektedir.

·         Parsiyel Lojistik aynı zamanda entegre taşımacılığa müsaittir. Karayolu, denizyolu, havayolu, demir yolu gibi farklı taşımacılık türleri arasında entegrasyon kurulabilmektedir. Yükün taşınması için en baştan en sona bütün süreç planlanabilmekte, en uygun güzergahlar seçilebilmekte ve plana uygun şekilde yükün nakliyesi sağlanabilmektedir. Dünyanın her yerine rahatlıkla parsiyel nakliye gerçekleştirilebilmektedir.

·         Parsiyel Taşımacılık, müşteriler esnekliğe sahiptir. Teslim tarihini müşteriler belirlemektedirler. Bu sayede firma kendisi ve yükün alıcısı için en ideal planlamayı yapabilmekte, özgür biçimde dilediği zaman yükünü gönderip dilediği zaman teslim edilmesi için talepte bulunabilmektedir.

·         Parsiyel Yükleme son derece güvenlidir. Yüklerin araca yüklenmesi ve araçtan indirilmesi süreçlerinde özenli davranılarak herhangi bir zarar oluşmaması sağlanmaktadır. Böylece yükler her zaman güvende olabilmektedir. Güncel bilgilendirme sistemi sayesinde yükün ne zaman, nerede olduğu bilgisine ulaşılabilmektedir.

Avrasya Nakliye olarak bizi tercih eden müşterilerimize parsiyel nakliye alanında belirttiğimiz bütün bu avantajları ve çok daha fazlasını sağlıyoruz. Her defasında beklentilerin üzerinde sonuçlara imza atıyor, lojistik sürecinizi en kolay, en hızlı ve zahmetsiz hale getiriyoruz. Her zaman dünya standartlarında parsiyel nakliye firması ile çalışmanın ayrıcalığını sunuyoruz.

Parsiyel Nakliye Yüklemesi Nasıl Yapılır ?

Parsiyel nakliye son derece geniş bir alandır. Maliyet ve etkinlik avantajları sayesinde iyi bir nakliye firması tarafından çok farklı türlerde parsiyel nakliye desteği sağlanabilmektedir. Günümüzde profesyonel parsiyel nakliye firmaları tarafından kullanılan başlıca taşımacılık türleri şunlardır:

·         Karayolu Parsiyel Nakliye: Karayolu nakliye alanında en çok tercih edilen nakliye türü parsiyeldir. Karayolu parsiyel nakliye esnasında farklı yerlerdeki parça yükler depolarda toplanır ve depolardan belli aralıklarla araçlara yükleme yapılarak teslimat süreci başlatılır.

Depolarda farklı yüklemeler aynı araca yapıldığından istifleme işlemlerinin oldukça özenli biçimde yapılması gerekir. Yüklerin ambalajlanmasında, paketlenmesinde, etiketlenmesinde oldukça hassas davranılmalıdır. Bütün bu hassasiyetler gösterildiği taktirde karayolu taşımacılık esnasında oluşabilecek riskler engellenmiş olmaktadır. Yolda devrilme, ezilme gibi risklerin minimalize edilmesinde istifleme sürecindeki dikkat oldukça önemlidir.

Karayolu parsiyel Taşımacılık hizmeti pek çok farklı araç türü kullanılabilir. En çok kullanılan araç tipi de tırdır. Tır nakliye firmaları güzergâh ve planlamaya göre depodan kapıya, kapıdan depoya, kapıdan kapıya gibi farklı şekillerde dağıtım gerçekleştirebilirler. Firmanın donanımına, uzmanlığına ve hizmet yelpazesine göre sağladığı avantajlar değişebilir.

·         Denizyolu Parsiyel Nakliye: Denizyolu nakliye dünyanın en eski ve en çok tercih edilen nakliye çeşitlerinden bir tanesidir. Halen taşımaların büyük kısmı denizyoluyla yapılmaktadır. Denizyolu parsiyel Taşımacılık uygulamalarında yüklere karayolundan farklı olarak Less Than Container Load (LCL) adı verilmektedir. Bunu dilimize Tam Konteynerden Az olarak çevirebiliriz. Gümrüklemesi yapılan mallar parsiyel denizyolu taşımacılık sayesinde dünyanın dört bir yanına taşınabilmektedir. Burada önemli detay yükün gideceği yerin denize sahip olması ya da yakın olmasıdır.

Nakliye firmaları aracılığıyla farklı kişi ve kurumların yükleri parça yük gemileriyle ya da konteynerler aracılığıyla taşınmaktadır. Denizyolu Parsiyel Çalışan Nakliyat Firmaları navlun hesabını yüklerin kapladığı alana göre yapmakta, bu da firmalara maliyet açısından büyük avantaj sunmaktadır. Gemiler limanlardan gümrüklü olarak parça yükleri almakta ve gideceği ülkeye doğru yolculuğa çıkmaktadırlar.

·         Havayolu Parsiyel Nakliye: Havayolu nakliye hızı nedeniyle günümüz şartlarında en hızlı taşımacılık yöntemidir. Havayolu Parsiyel taşımacılık ile taşınan yüklerin büyük kısmı da parsiyel yüklerden oluşmaktadır. Bunun nedeni havayolu nakliyenin diğer nakliye türlerine göre daha masraflı olmasıdır.

Her ne kadar maliyetli olsa da hızlı olması kimi zaman havayolu nakliyeyi daha avantajlı kılmaktadır ve dünyanın pek çok yerine ülkemizden havayolu parsiyel nakliye ile yükler ulaştırılabilmektedir.

Havayolu parsiyel nakliye işlemlerinde yüklerin istiflenmesi esnasında azami derecede özen gösterilmelidir. Ambalajlama ve paketleme süreçleri doğru gerçekleştirildiği taktirde en uzak noktalara dahi en hassas gönderiler hiçbir hasar almadan ulaştırılabilmektedir.

·         Demiryolu Parsiyel Nakliye: Diğer türlere nazaran daha az olmakla birlikte demiryolu ile de parsiyel yüklerin taşınması mümkündür. Demiryolu ile yapılacak taşımalarda yükler lokomotiflere bağlı olan konteynerlerde depolanmaktadır. Taşıma maliyetleri açısından avantajlı olması ve daha çevre dostu bir taşıma yöntemi olması demiryolu parsiyel nakliye uygulamalarına rağbeti arttırmaktadır.

Parsiyel nakliye türleri arasında seçim yapılırken yükün miktarı, güzergahı, aciliyeti, bütçe gibi çeşitli detaylara dikkat edilir. Bu nedenle de bütün yüklerde her parsiyel nakliye türü uygun olmayabilmektedir. Firma olarak parsiyel çalışan nakliyeciler arasında bugüne kadar yüzde yüz müşteri memnuniyetini sabit kılmış bulunuyoruz. Her defasında müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alıyor, bilgi birikimimizle birlikte en uygun seçeneğe karar veriyor, planlıyor ve uyguluyoruz.